Google Ads’de Yapılan En Büyük Hatalar

Google Ads'te yapılan hatalar

Google Ads’de Yapılan En Büyük Hatalar

SIKÇA KARŞILAŞILAN GOOGLE ADS HATALARI

Günümüzün en etkili reklam platformlarından biri olan Google AdWords (Ads) sayesinde e-ticaret siteleri hedef kitlelerine kolayca ulaşabiliyor. Üstelik düşük bütçelerle bu reklamların yapılabiliyor olması Google Ads’i çok cazip kılmakta.

Doğru bir stratejiyle hazırlanan Google Ads reklamları e-ticaret siteleri için oldukça kazanç sağlıyor. Hedef kitlelere daha kolay ulaşabilmek ve potansiyel satış olasılıklarının artmasında uygulanan strateji oldukça büyük önem taşıdığı için teknik detayları gözardı etmemek gerekiyor.

Bir yandan da reklam verilirken yapılan hatalar, kimi süre bu yatırımların boşa gitmesine ve maliyetlerinin artmasına sebepte olabiliyor. Bu nedenle etkili Google Ads kampanyası oluşturabilmek için bazı teknik detaylara çok dikkat etmek gerekmekte..

Google Ads'te yapılan hatalar

Anahtar Kelime Eşleme Türleri

Google Ads kullanıcılara dört farklı anahtar kelime seçme seçeneği sunuyor. Bunlardan birincisi “Tam Eşleme” seçeneğinde meydana getirilen Google aramasında, kullanılan kelimeler ile sizin anahtar kelimenizin birebir örtüşmesi gerekmektedir. İkincisi ise “Sıralı Eşleme” belirttiğiniz anahtar kelimelerin sırasını bozmadan başına ve sonuna ek gelebilecek şekilde Google araması yapılırsa reklamınız arama sonuçlarında yayınlanıyor. Üçüncüsü ise “Geniş Eşleşme” belirttiğiniz anahtar kelimelerin sıralamasının da herhangi bir önemi olmadan (eş anlamlı versiyonları dahi) reklamlarınız tetiklenebiliyor. Dördüncüsü ise “Geniş Eşleme” düzenleyici de sıralamanın önemi yok sadece her bir kelimenin Google aramasında geçmesi gerekiyor. Başına “+” simgesi eklendikten sonra ek olarak araya, başa ve sona başka kelimeler alabildiği aramalarda da reklamlarınız tetikleniyor. Anahtar kelime kullanımı mevzusunda kararsızlık yaşıyorsanız sizin için önemli olan anahtar kelimeleri listenize katıp geniş eşleşme düzenleyiciyi tercih edebilirsiniz. Hatta bu noktada gene bir Google aracı olan “Keyword Planner” dan yardım alabilirsiniz.

Tüm bunların yanında yapmak dilediğiniz Ads kampanyasıyla hiç ilgisi olmayan yahut reklamınızın görünmesini istemediğiniz kelimeler için negatif anahtar kelime listeside ekleyebilirsiniz. Böylelikle negatif anahtar kelimeler ile kullanıcılar Google’da arama icra ettiğinda reklamınız gösterilmiyor ve gereksiz tıklamalardan kaçarak bütçenizi daha doğru yönetiyorsunuz.

Çoğu vakit e-ticaret markaları negatif anahtar kelime kullanmayı tercih etmiyor ve bundan sebeple reklamlardan yeterince verim alamıyor. Aslen hedef kitlenize daha rahat ve daha az maliyetlerle ulaşabilmeniz negatif anahtar kelimelerden geçiyor.

Hedef URL’in Yanlış Kullanılması 

Google Ads reklamlarında maksimum meydana getirilen hatalardan biri de verilen reklamın ilgili sayfa yerine sitenin ana sayfasına yahut başka bir sayfasına yönlendirilmesi. Kullanıcı reklamda gördüğü içerikle ilgili sayfaya yönlendirilmediği takdirde siteyi terk ediyor ve bu da reklam veren firmanın hedef kitlesini zamanla kaybetmesine ve potansiyel satış mümkünlığının yok olmasına sebep oluyor.

Etkili Görsel Kullanmama 

Eğer Google Görüntülü Reklam Ağında reklam veriyorsanız hazırladığınız reklamın metin bildiri değil görsel olmasına önem vermelisiniz. Kullanılan görsel her zaman en dikkat çeken faktörlerden biri olduğundan hedef kitlenizi rahatlıkla etkileyebilirsiniz. Çoğu vakit bir ürüne ilişik reklamda kullanılan görsel, metin mesajından çok daha etkili olabiliyor. Ürünün görseli, fiyatı ve dikkat çekici özelliklerini içeren bir tanıtım metninin kullanılması her vakit için tavsiye ediliyor.

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*

WhatsApp chat